Оксана Мерфенко (omurphenko) wrote,
Оксана Мерфенко
omurphenko

"Музей покинутих секретів" - найслабкішим місцем книжки Забужко є сама Забужко

Прочитала на новорічних вакаціях «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко. Такій в мене мазохістичний відпочинок вийшов – лижи на штучному снігу, басейн з водною гіркою для діток та 800+ сторінок роману.

Це друга її книга після «Польових досліджень» що я подолала, інше щось все мені зовсім не лізе. На презентацію «Сестро, сестро» випадково потрапила в Букві – ми тоді перший раз прийшли подивитися на новий книжковий супермаркет, думали внизу каву можна випити – і треба ж - там жива Забужко книжку свою читає. Мені тоді той шматок що вона читала страшенно не сподобався, і взагалі, я аж ніяк не фан цієї письменниці.

А «Музей» купила цілком випадково – зайшла в «Знання» на Хрещатику перед Новим роком, як завжди кипу всього набрала – і чомусь мене ця цегла притягнула, в мене таке буває, тягне на всяке, я себе не стримую – от і в Мак Дональдс час від часу ходжу, навіть з задоволенням.

Не можу сказати що отримала від «Музею» задоволення, проте і не шкодую що прочитала. Бо як мінімум книга прочиталася легко (не даремно дехто її вже встиг назвати жіночім романом), але більш важливо – книга читається емоційно.

Незважаючи на те, що герої забужково-мультяшні, зовсім не справжні, вихолощені та пласкі – притому не лише головні герої, а навіть і другорядні, як позитивні так і негативні – то не типажі живих людей, а якісь репрезентативні конструкти, картки таро що мають щось символізувати, - незважаючи на це, книзі вдається зачіпати, бо якимось дивом в ній йдеться справді про нас і про наш час.

Порушені теми: морального та життєвого вибору, здатності зберегти внутрішню цілісність та вірність своїм мріям, патріотизму та елементарної порядності, виживання та самопожертви, навіть карми та кохання, чесності перед самим собою (ну тут Забужко топчеться постійно, можливо тому що самій їй це зовсім не вдається) – і все це нанизано на ґрунт мас медіа, сучасного мистецтва, конфлікту матеріального (гроші та влада) і ідеального (переконання та ідеологія).

Як на мене, найслабкішим місцем книжки Забужко є сама Забужко. Вона пише не просто автобіографічно – то нормально і легітимно, але у відношенні до власної персони вона повністю втрачає будь-який зв'язок з реальністю і нам залишається хіба що плавати в соплях та спермі псевдо-аутентичних мандрівок її головної героїні (якою завжди є сама Забужко от тільки майже без недоліків, дещо молодіша і звичайно неймовірна красуня, мабуть її реальність до задуму роману не пасують).

Проте дещо з автобіографічного було дійсно цікаве і не штучне – опис смерті подруги героїні від нещасного випадку, відчуття та думки що виникають одразу після події та ті що випливають пізніше та живуть ще роками, реакції оточення, спогади про спільне минуле, - в образі померлої художниці одразу вгадується Соломія Павличко, іноді здається аж занадто її реальна історія вписана в літературний формат.

Багато в романі йдеться про те, що ті, хто були справжні, чисті – в ті часи могли лише загинути, потерпати, втратити. А жити лишався лише той, хто здатен був обрати компроміс, успіх мав лише той, хто пішов на того чи іншого роду зраду – якщо не інших то як мінімум самого себе. Є там дещо і про відповідальність дітей за дії їх батьків та дідів.

Щодо частини з УПА – нічого не можу сказати, чи воно схоже на правду, чи ні. Нажаль не мала ані родичів звідти, ані досвіду живого спілкування з очевидцями. Скажу лише що та частина мене принаймні не дратувала якоюсь очевидною штучністю. І патріотизм, і віра, і самопожертва, і якась приреченість як і зрада та розрахунок, виживання – все це не викликало в мене почуття удаваності – як гарна історія про В’єтнам чи там Другу Світову – але ж мене там не було, і не можу я цього собі по-справжньому уявити. От що гарно – не було так багато Забужко в тій частині розповіді, якось вона теж мабуть не вважає за можливе себе туди поставити, слава богу.
Tags: рецензія
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 28 comments